Jääkärintie 80
62420 Kortesjärvi
Y-tunnus
0208852-8
Kotisivut
Sähköposti
Yleiskuvaus
Valokuvien, haastattelujen ja videoiden sekä elokuvien avulla tutustutaan jääkäriliikkeen historiaan. Kaikki 1.897 jääkäriä ovat läsnä, mutta tarkemmin tutustutaan muutamiin kymmeniin nuoriin urheisiin miehiin, heidän ajatuksiinsa ja kohtaloihinsa. Näyttelyssä hyödynnetään AV –tekniikkaa, jonka ansiosta mm. jääkäreiden aidot harjoitukset Lockstedtissa vuonna 1916 välittyvät museovieraille. Voimme kuunnella ja katsella päiväkirjoja ja kirjeitä ja kortteja ja kuunnella jääkärihaastatteluita, joissa vanhat herrat muistelevat omia, jännittäviäkin nuoruusaikojaan.
Dokumentteja, musiikkia ja laulunäytelmiä… Alkuperäisiä jääkäripukuja, jääkäripasseja, rahoja, konekivääri ja muita aseita – sirpaleita, kunniamerkkejä ja jääkäreiden tunnistuslaattoja – aitoa jääkäreitten esineistöä.
Elämänmakuista jääkärihistoriaa jääkäreitten omassa museossa.
Tervetuloa myös herkuttelemaan kahvila "LOLA":an ja tekemään ostoksia museokaupassa!
Tilat ovat esteettömiä.
Tuotteet ja palvelut
Museokauppa.
Kauhavalta löytyy myös Puukko- ja tekstiilimuseo. Lisäksi runsaasti kotiseutumuseoita ja muita kulttuurikohteita. Katso lisää nettisivuiltamme! www.kauhava.fi/museot
Kuvat